Menu
Vaša košarica

Koža in njena nega

Koža deluje kot pokrivalo in varovalo notranjih delov telesa pred škodljivimi fizikalnimi, biološkimi in kemičnimi vplivi iz zunanjega okolja. Koža preprečuje izhlapevanje vode iz telesa je odličen toplotni izolator, pomembno čutilo in izloča del nepotrebnih snovi iz telesa. Debelina kože je od 0,5 do 4 mm, najdebelejša je na dlaneh in podplatih, najtanjša pa na očesnih vekah. Koža je vsem na ogled in s svojim izgledom in spreminjanjem razkriva našo starost razpoloženje in značaj.


Koža (derma grško) je sestavljena iz treh delov : vrhnji del je vrhnjica ali epidermis, srednji del usnjica ali dermis, globoki del je podkožje ali hipodermis. V koži so žleze lojnice in žleze znojnice, lasni mešički, čutnice in krvne žile. S pomočjo por v koži dihamo zato je zelo pomembno da so pore normalno odprte in koža zdrava in čista.

Najbolj izpostavljena zunanjim vplivom je vrhnjica ki je sestavljena iz večslojnega ploščatega poroženevajočega tkiva. Roževinasta plast vrhnjice je iz globoke zgoščene plasti in vrhnje luščeče se plasti. Na površini se plasti roževinaste celice posušijo v roževinaste luske in s kože neopazno odpadejo, ta pojav imenujemo luščenje kože ali fiziološka deskvamacija. Obnavljanje vrhnjice je naravni proces ki se prične z delitvijo zarodnih celic, nadaljuje z zorenjem, porožnjevanjem, nato odmrejo in odpadejo. Tak proces pri zdravi koži traja od 28 do 60 dni. 

Kožne celice nastanejo v spodnjem delu vrhnjice in se pomikajo navzgor, na površju odmrejo in se sploščijo. Mrtve celice se nenehno luščijo (pri umivanju, čiščenju,...) tako da jih vsak dan odpade na milijone.

Staranja kože upočasnijo:

- pravilna prehrana,
- gibanje v čistem okolju,
- telovadba,
- redna pravilna higiena,
- nega( s kremo, masko, maslom , z masažo, ...).

 

TIPI KOŽE


Kožo delimo na normalno, mastno, suho, kombinirano, utrujeno(zrela poškodovana koža) in občutljivo. Za pravilno nego kože je zelo pomembna določitev vrste kože.

Normalna koža je gladka in čvrsta na otip, na njej ni pretirano mastnih ali suhih delov ter ni mozoljev. Tako kožo ima navadno veliko otrok in redki odrasli.

Mastna koža je značilna za obdobje pubertete, ko se zaradi hormonskih sprememb poveča izločanje loja. Koža se oljnato sveti, pore so vidne, pojavijo se mozolji in akne.

Suha koža je pogosto luskasta in razpokana. Je nežna z majhnimi porami, gube in brazde se na njej hitreje pokažejo, redko je mozoljasta, pogosto je razdražena in srbeča.

Utrujena koža je značilna za obdobje po tridesetih letih, ko se upočasni obnavljanje kože, pri ljudeh, ki uporabljajo tako kremo ali druge preparate, ki ne pripomorejo k hitrejšemu obnavljanju kože. Veliko ljudi ima v tem obdobju podobne težave s kožo in jih lahko preprečijo z izbiro ustrezne kreme za njeno nego.

Občutljiva koža je alergična na dražeče snovi v kozmetičnih izdelkih in dišavah. Koža pri tem postane živo rdeča, posuta z madeži ali dobi izpuščaje. Ti pojavi lahko nastanejo pri vseh prej naštetih vrstah kože.

 

NEGA KOŽE


Moti se tista, ki meni, da že lakirani nohti pomenijo negovane roke. Roke moramo negovati vse leto, še posebej pa pozimi in poleti, ko nam vremenske razmere (mraz, veter, močni sončni žarki...), še hitreje izsušijo in poškodujejo kožo. Lepa roka ima žametno, mehko, rožnato kožo s pravilno oblikovanimi nohti. Poleti koža na rokah zaradi stalne izpostavljenosti rahlo porjavi. Karkoli delamo z rokami in kakršne pač so, vedno jih negujmo saj so okras vsake delovne ženske.

Najbolj izpostavljeni deli kože so koža na obrazu, vratu, dekolteju, rokah in stopalih. Sodobna kozmetična industrija je razvila veliko preparatov za njihovo nego. Kreme, ki so namenjene za nego rok in nog, so drugačne po sestavi od krem za obraz.

Kot najpomembnejše orožje v boju proti poškodovani koži rok se priporoča redno nošenje rokavic. Posebne zaščitne rokavice uporabljajte tudi pri gospodinjskih opravilih. Kadar se lotite čistilnih akcij vedno uporabljajte gumijaste rokavice, ki bodo zaščitile roke pred čistili. Če se vam koža v teh rokavicah znoji, priporočam, da pod njimi nataknete tanke bombažne rokavice. Bombažne rokavice uporabite tudi kadar brišete prah, saj prah v kombinaciji s čistili proti prahu draži kožo. Za vrtna opravila si prav tako priskrbite zaščitne rokavice in tako roke zaščitite pred možnimi odrgninami, nohte pa pred poškodbami in umazanijo, ki je ne boste zlahka odstranile.

Pozimi je na roke priporočljivo še pogosteje nanašati kreme in losjone in najbolje jih je nanesti po vsakem umivanju rok.

Pri uporabi krem poleti ali pozimi bodite pozorni na njihovo sestavo saj so zimske kreme za roke bolj hranljive (vsebujejo naravno maslo – karitejevo ali kokosovo), medtem ko poletne delujejo predvsem vlažilno.

PILINGI

Pilingi so izdelki za pospešeno luščenje odmrlih celic s površine kože. Redno luščenje odmrlih celic je obvezno, saj  je spodaj bolj sveža in zdrava koža, ki lažje absorbira (vsrkava) vlago ter antioksidante, ki jih nujno potrebuje. Mehanski pilingi, so najpogostejša vrsta pilingov na tržišču. Gre za kremo ali gel v katerem so razpršeni trdni delci, ki odluščijo odmrle kožne celice.

Mehanski piling priporočam samo, če imate normalno ali suho kožo. Nikakor pa ga ne priporočam ljudem z aknami (saj bi delčki le raznesli bakterije po celem obrazu) in ljudem z občutljivo kožo.

Pilingov ne smete uporabljati prepogosto. Vendar je to odvisno od tipa in stanja kože ter vrste pilinga. Mehanske pilinge se izvaja 1-2 krat na teden, če je vaša koža tanka in občutljiva, nikakor pogosteje kot 1 krat na teden. 

Čez dan z milom in umivanjem rok ne pretiravajte, saj mila sušijo kožo. Vsak večer si roke umijte v topli vodi z zelo mastnim milom in jih temeljito obrišite in osušite. Nato si v kožo z rahlimi gibi nežno vmasirajte olje ali mastno kremo za roke. Kdaj pa kdaj tudi rokam dobro dene piling, ki odstrani odmrle celice in temeljito očisti kožo. Po pilingu si roke izdatno namažite s hranljivo kremo, masko ali maslom.

LITERATURA IN VIRI

KOZMETIČNI TEHNIK, modul manikira (M10); Zarja Werning,

KOŽA; Darinka Fajdiga,

KAKO ODPRAVIMO TEŽAVE S KOŽO; Ricki Ostrov,

KOZMETIKA IN MI; dr.Jelka Franzot-Zor,

OSNOVE FRIZERSTVA IN KOZMETIKE; Saša Bernik  in Božana Podrumac.

 

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.